No upcoming implementations. See the syllabus for more information.
Learning outcomes of the course
OpenGL konseptit ja ohjelmointitekniikat.
GLSL shader ohjelmointi.
Erilaiset shader-ohjelmat ja niiden liittäminen osaksi graafista ohjelmointia.
Course contents
Kurssi kattaa nykyaikaisen grafiikan ohjelmoinnin OpenGL:llä. Kurssi käsittelee aiheita, kuten OpenGL Shading Language (GLSL) ja nykyaikainen OpenGL-ohjelmointiputki.
Prerequisites and co-requisites
Ohjelmoinnin perusteet, tietorakenteet ja algoritmit, olio-ohjelmointi.
Evaluation scale
0-5
Assessment criteria
Assessment criteria - grade 1 and 2
Hylätty 0: Opiskelija ei täytä kurssille asetettuja vähimmäisvaatimuksia.
Välttävä (1): Opiskelija tuntee kurssin aikana käsitellyt perusaiheet. Opiskelija osaa kirjoittaa ohjelmia OpenGL:n avulla ja käyttää olemassa olevia GLSL-kirjoitettuja shadereita.
Tyydyttävä (2): Opiskelija ymmärtää kurssin aikana käsitellyt perustiedot, mutta hän pyrkii hyödyntämään tätä tietoa. Opiskelija ei pysty etsimään olennaista tietoa itsenäisesti. Opiskelija osaa kirjoittaa ohjelmia OpenGL:n avulla, mutta käyttää pääosin olemassa olevia shader-ohjelmia, jotka on kirjoitettu GLSL:llä.
Assessment criteria - grade 3 and 4
Hyvä (3): Opiskelija ymmärtää tärkeimmät kurssin aikana käsitellyt aiheet ja osaa hyödyntää tätä tietoa perustason tapauksissa. Opiskelija osaa hyödyntää tietoa kurssin aiheista. Opiskelija osaa kirjoittaa yksinkertaisia ohjelmia OpenGL:llä ja kirjoittaa yksinkertaisia shader-ohjelmia GLSL:llä.
Kiitettävä (4): Opiskelija ymmärtää kurssin tärkeimmät aiheet ja osaa hyödyntää tätä tietoa yleisimmissä tapauksissa. Opiskelija osaa etsiä ja ymmärtää tietoa kurssin aiheista. Opiskelija osaa kirjoittaa koodia OpenGL:llä ja kirjoittaa shader-ohjelmia GLSL:llä.
Assessment criteria - grade 5
Erinomainen (5): Opiskelija ymmärtää kaikki kurssin aikana käsitellyt aiheet ja osaa käyttää niitä innovatiivisesti myös haastavissa tilanteissa. Opiskelija osaa itsenäisesti etsiä ja hyödyntää tietoa kurssin aiheista. Opiskelija osaa soveltaa OpenGL:ää ja kirjoittaa monimutkaisia shader- ohjelmia.