Tapahtumien tietotarpeista mittareiksi (2op)
Toteutuksen tunnus: C-02469-HM10090-3003
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 01.10.2025 - 22.03.2026
- Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
- Ajoitus
- 16.02.2026 - 17.05.2026
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 2 op
- Korkeakoulu
- Karelia-ammattikorkeakoulu, Verkossa
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 40
- Opintojakso
- C-02469-HM10090
Toteutukselle Tapahtumien tietotarpeista mittareiksi C-02469-HM10090-3003 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
H-5
Tavoitteet
Opintojakson tavoitteena on, että osaat hyödyntää erilaisia mittareita tapahtumien seurannassa ja osaat tulkita analysoitua tietoa. Ymmärrät tiedon rakenteen ja kuinka perusdatasta muodostuu hyödyllistä tietoa tapahtumille. Luot omaan tapahtumaasi soveltuvan tiedolla johtamisen mittariston.
Sisältö
Mietityttääkö sinua, mitä tietoja sinun kannattaisi seurata tapahtuman kehittämisen näkökulmasta? Miten voit luoda kohdennetusti omalle tapahtumallesi soveltuvia seurannan kohteita? Tapahtumien tietotarpeista mittareiksi -opintojaksolla perehdyt seurantamittaristojen määrittämiseen erityisesti tapahtumien näkökulmasta. Opit luomaan tarkennettuja mittareita ja luot tapahtumallesi tiedolla johtamisen suunnitelmaan mittaristo-osuuden. Kurssin lähtötasona on Johdanto tapahtuman tiedolla johtamiseen -kurssin suorittaminen. Käsittelemme opintojaksolla tietotarpeen määrittelyä, tiedon hankintaa ja analysointia. Käymme läpi muuttujien ja mittareiden ominaisuuksia sekä loogista päättelyä tiedon hyödyntämisen ja tulkinnan kannalta.
Aika ja paikka
Voit suorittaa kurssin ajasta ja paikasta riippumattomasti.
Opetusmenetelmät
Opiskelet verkossa omaan tahtiin joustavasti.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Ei tenttejä.