Activate Your English (4cr)
Code
General information
- Enrollment
- 01.04.2025 - 15.09.2025
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 16.09.2025 - 14.12.2025
- Implementation is running.
- Number of ECTS credits allocated
- 4 cr
- Institution
- Satakunta University of Applied Sciences, SAMK kampus Pori
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 25
- Course
- C-02507-V220011
Unfortunately, no reservations were found for the realization Activate Your English C-02507-V220011-3025. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.
Evaluation scale
1-5
Content scheduling
Kontaktitunnit kerran viikossa. Runsaasti itsenäistä työskentelyä.
Objective
Opiskelijalla on valmiudet selviytyä tutkintoonsa kuuluvista pakollisista englannin kielen opinnoista. Opiskelija osaa käyttää englannin kielen keskeisiä rakenteita ja keskeistä sanastoa sekä suullisesti että kirjallisesti. Opiskelija tunnistaa omat vahvuutensa ja kehittymistarpeensa. Tavoitetaso B1 eurooppalaisen viitekehyksen taitotasoasteikolla.
Content
Suullinen ja kirjallinen ilmaisu, keskeisiä rakenteita, perussanastoa, kielenoppimisstrategioita.
Location and time
Tiistaisin klo 16.30-18 SAMKin Hillissä Läsnäolosuositus 75 %.
Materials
Sanomapro: Elements Basics digikirja. Kirjautumisohje Moodlessa.
Teaching methods
Opintojaksolla kerrataan englannin kielen rakenteita, sanastoa, ääntämistä, puhumista ja kuullun ymmärtämistä tulevia ammattikorkeakouluopintoja varten. Kielioppiasioista opiskellaan esim. -persoonapronominit -olla-verbit -englannin aikamuodot ja niiden käyttö -tuleva aika -konditionaali -passiivi -sanajärjestys -artikkelit -prepositiot -lukusanat
Employer connections
Opintojakso antaa valmiuksia selvitä Työelämän englanti -opintojaksosta.
Exam schedules
Tentti 2.12 Tenttiin voi osallistua, kun on suorittanut suurimman osan kirjan tehtävistä hyväksytysti. Uusintamahdollisuudet 16.12 ja 13.1 Suullinen tehtävä pitää palauttaa ennen tenttiin osallistumista.
International connections
quizlet.com
Completion alternatives
Englannin aktivointi NONSTOP
Student workload
4 op = 4 x 26.7 tuntia.