Siirry suoraan sisältöön

Strategian ja muutoksen johtaminen sekä viestintä (5op)

Toteutuksen tunnus: C-02630-NY00EC63-3031

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
24.11.2025 - 18.01.2026
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
Ajoitus
19.01.2026 - 17.05.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Korkeakoulu
Tampereen ammattikorkeakoulu, TAMK Pääkampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 20
Opintojakso
C-02630-NY00EC63

Toteutukselle Strategian ja muutoksen johtaminen sekä viestintä C-02630-NY00EC63-3031 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Kaikki annetut tehtävät on suoritettava hyväksytysti. Kustakin kurssin kolmen temaattisen osa-alueen tehtävästä opiskelija saa numeerisen arvioinnin. Kurssin kokonaisarvosana muodostuu tehtäväkohtaisten numeeristen arviointien perusteella. Orientaatiotehtävä arvioidaan: hyväksytty/hylätty.

Arviointiasteikko

0-5

Sisällön jaksotus

Kurssi koostuu orientaatiotehtävästä ja kolmesta temaattisesta kokonaisuudesta.

Tavoitteet

Opiskelija Ymmärtää arvojen, mission ja vision merkityksen strategisessa johtamisessa Osaa strategisen johtamisen perusteet ja menetelmät Osaa strategiaprosessin ja siihen vaikuttavat tekijä Osaa soveltaa strategista johtamista omalla toimialallaan ja organisaatiossaan Ymmärtää viestinnän merkityksen organisaation strategisessa johtamisessa Hallitsee tarkoituksenmukaiset viestintäkanavat Ymmärtää viestinnän merkityksen strategisessa muutosjohtamisessa

Sisältö

- Missio, arvot, visio, strategia - Strategiaprosessi - Strateginen johtaminen - Muutoksen johtaminen - Balansoitu mittaristo (BSC) - Strategian toimeenpano ja viestintä - Oppiva Organisaatio - Yhteisö-, esimies- ja asiakasviestintä

Aika ja paikka

Moodle 19.1.-17.5.2026.

Oppimateriaalit

Opettajien tuottamat ja osoittamat materiaalit Moodlessa.

Opetusmenetelmät

100 % verkkokurssi. Kaikki aineistot, tehtävät ja viestintä ovat Moodlessa. Kurssi sisältää teemoittaisia tehtäviä, jotka opiskelija voi oman valinnan mukaan tehdä joko pienryhmässä tai yksin. Kurssin voi suorittaa vapaasti omassa aikataulussa 19.1.-17.5.2026 välisenä aikana.

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

Tutustuminen esimerkkiorganisaation käyttämiin strategiatyökaluihin.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Kurssilla ei ole tenttejä, vaan käytännönläheisiä oppimistehtäviä.

Kansainvälisyys

Opiskelijat voivat valita kansainvälisiä esimerkkiyrityksiä tutustuttavakseen.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Ei ole

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

5 opintopistettä = 5 x 27 tuntia = enintään 135 tuntia itsenäistä opiskelua. Opiskelijan ajankäyttö on opiskelijan itsensä päätettävissä kurssin kokonaisaikataulun puitteissa.

Siirry alkuun