Recognition of adolescent eating disorders and interprofessional care (3cr)
Code
General information
- Enrollment
- 01.12.2025 - 31.10.2026
- Registration for introductions has not started yet.
- Timing
- 12.01.2026 - 31.12.2026
- The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 3 cr
- Institution
- South-Eastern Finland University of Applied Sciences Xamk, E-kampus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 300
- Course
- C-10118-CO00FU53
Unfortunately, no reservations were found for the realization Recognition of adolescent eating disorders and interprofessional care C-10118-CO00FU53-3001. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.
Evaluation methods and criteria
Osa-alueen pienet osa-tehtävät, keskustelutehtävät, tehtävien hyväksytty suoritus. Opintojakson arviointi on numeerinen, arvosana muodostuu verkkotentin mukaan.
Evaluation scale
1-5
Content scheduling
3 op jakautuu seuraaviin sisältöalueisiin: 1. Osaat tunnistaa terveen ja häiriintyneen syömiskäyttäytymisen erot ja tiedät milloin on kyse syömishäiriöstä (0,5 op) 2. Osaat määritellä yleisimmät nuoruusiän syömishäiriöt ja ymmärrät niiden vaikutuksen nuoren kehitykseen ja itsetuntoon ( 1 op) 3. Osaat arvioida syömishäiriöiden syntyyn altistavia ja tunnistat mahdollisia ehkäiseviä ja suojaavia tekijöitä (0,5 op) 4. Ymmärrät moniammatillisuuden merkityksen syömishäiriön hoidossa (1 op)
Objective
• Osaat tunnistaa terveen ja häiriintyneen syömiskäyttäytymisen erot ja tiedät milloin kyse on syömishäiriöstä. • Osaat määritellä yleisimmät nuoruusiän syömishäiriöt. • Osaat arvioida syömishäiriöiden syntyyn altistavia tekijöitä ja tunnistat mahdollisia ehkäiseviä ja suojaavia tekijöitä. • Ymmärrät moniammatillisen hoidon merkityksen syömishäiriössä.
Content
• Mitkä tekijät erottavat normaalia ja häiriintynyttä syömiskäyttäytymistä? • Mitkä ovat nuoruusiän yleisimmät syömishäiriöt ja miten ne määritellään? • Mitkä tekijät altistavat syömishäiriöille? Mitkä tekijät suojaavat syömishäiriöiltä? • Millaista moniammatillista yhteistyötä syömishäiriöiden hoidossa tarvitaan?
Materials
Opiskeltava materiaali on osoitettu Learn-alustalta.
Teaching methods
Opintojakso koostuu itsenäisesti suoritettavista tehtävistä ja yhdestä aihealueet kokoavasta verkkotentistä.
Employer connections
Ei TKI-yhteistyötä
Exam schedules
Opintojakson osa-alueiden tehtävät, omaan tahtiin suoritettavissa. Eteneminen on ehdollistettu niin, että edellinen osio on suoritettava ennen kuin pääsee seuraavaan. Verkkotentti, jotka sisältävät monivalinta sekä tosi vai epätosi väittämiä. Tenttitulos näkyy suorittajalle heti tentin tekemisen jälkeen.
Student workload
Yksi opintopiste vastaa 27 tunnin työmäärää, 3 op = 81 h opiskelijan työtä.