Vaihtoehtoiset kommunikaatiomenetelmät (5op)
Toteutuksen tunnus: SZ00CJ06-3002
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 01.04.2026 - 30.04.2026
- Ilmoittautuminen toteutukselle ei ole vielä alkanut.
- Ajoitus
- 20.05.2026 - 31.07.2026
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Verkko-opetus
- Yksikkö
- Hyvinvointiyksikkö
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 20 - 40
- Koulutus
- Fysioterapeutti (AMK)
- Kuntoutuksen ohjaaja (AMK)
- Sosionomi (AMK)
- Toimintaterapeutti (AMK)
- Opettajat
- Anu Halonen
- Miia Riihimäki
- Vastuuopettaja
- Jaana Ritsilä
- Ryhmät
-
ZJA26KSAvoin AMK, sote
- Opintojakso
- SZ00CJ06
Toteutukselle Vaihtoehtoiset kommunikaatiomenetelmät SZ00CJ06-3002 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
Hyväksytty/Hylätty
Tavoitteet
Opintojakson tarkoituksena on oppia perustietoa kommunikoinnin haasteita ja yksilöllisistä tarpeista. Opintojaksolla tutustutaan erilaisiin vuorovaikutuksen tapoihin, joita voi hyödyntää sosiaali- ja terveysalan työssä.
Opintojakson osaamistavoite:
Osaat tunnistaa sotealan asiakkailla ilmeneviä kommunikoinnin haasteita. Tiedät yleisimpiä vaihtoehtoisia ja digitaalisia kommunikointimenetelmiä, osaamisesi niiden käyttäjänä on monipuolistunut ja tiedät konkreettisia keinoja käydä dialogia kommunikoinnin haasteita omaavien asiakkaiden kanssa. Tiedät myös saavutettavuuden periaatteita sekä millaisia moniammatillisia palveluja, apuvälineitä ja keinoja on käytettävissä sekä osaat ohjata asiakasta niiden hakemisessa ja käyttämisessä.
Toteutustavat
Opintojakso toteutuu kokonaan verkossa ilman lähipäiviä kampuksella. Opintojaksoon sisältyy aikataulutettuja webinaareja sekä itsenäistä työskentelyä.
Sisältö
Opintojakson keskeisinä sisältöinä ovat kommunikoinnin haasteita omaavien henkilöiden kommunikoinnin tarpeet. Vaihtoehtoisista kommunikointimenetelmistä tarkastelet ele- ja esinekommunikaatiota, kuva- ja symbolikommunikaatiota, piirroskommunikaatiota ja selkokieltä. Lisäksi perehdyt viestinnän saavutettavuuteen, sosiaalisten tarinoiden ja sarjakuvitetun keskustelun periaatteisiin sekä strukturoituun viestintään toiminnanohjauksen tukemisessa. Tutustut myös puhevammaisille henkilöille tarjolla oleviin välineisiin ja palveluihin.
Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty
Opiskelija tietää kommunikoinnin haasteita omaavien henkilöiden viestinnän erityispiirteitä. Opiskelija osaa nimetä yleisimpiä vaihtoehtoisia kommunikointimenetelmiä ja apuvälineitä sekä niiden hyödyllisyyttä asiakkaan tuen tarpeen näkökulmasta. Opiskelija osaa hyödyntää opintojakson tietoja asiakkaan näkökulman ymmärtämiseen ja yksilöllisen viestintätavan löytämiseen. Opiskelija tuntee puhevammaisen palveluita ja apuvälineitä.