Service Design and Service Innovations (5cr)
Course unit code: C-10108-YAMK162
General information
- Credits
- 5 cr
- Teaching language
- Finnish
- Institution
- Lapland University of Applied Sciences
Objective
Osaat hankkia ja tulkita käyttäjätietoa ja soveltaa sitä palvelumuotoilun eri vaiheissa. Osallistat sidosryhmiä suunnitteluprosessiin erilaisilla menetelmillä ja kehität viestintä- ja vuorovaikutustaitoja. Osaat muodostaa innovatiivisia palvelukonsepteja eri palvelukanaviin liittyen.
Content
- palvelumuotoilun suunnitteluprosessi - asiakas- ja käyttäjätiedon keruu- ja analysointimenetelmät - suunnitteluajattelun perusteet ja palveluinnovaatiot - soveltava palvelumuotoilun tehtävä, innovatiivisen palvelun suunnittelu - sosiaalisen median työkalut
Qualifications
Opintojaksolla ei ole esitietovaatimuksia.
Assessment criteria, satisfactory (1)
Opiskelija -osaa hankkia ja analysoida käyttäjätietoa innovatiivisia palveluja muotoiltaessa. -osaa käyttää erilaisia viestintä- ja vuorovaikutustaitoja sidosryhmien osallistamiseen. -osaa soveltaa palvelumuotoilun menetelmiä palvelukonseptien kehittämiseen.
Assessment criteria, good (3)
Opiskelija - osaa hankkia, analysoida ja soveltaa käyttäjätietoa innovatiivisten palvelujen muotoiluun. - osaa käyttää erilaisia viestintä- ja vuorovaikutustaitoja monipuolisesti sidosryhmien osallistamisessa. - osaa perustellen kehittää uusia palvelukonsepteja palvelumuotoilun menetelmää soveltaen.
Assessment criteria, excellent (5)
Opiskelija - osaa itsenäisesti ja luovasti hankkia, analysoida ja soveltaa käyttäjätietoa innovatiivisten palvelujen muotoiluun. - osaa luovasti ja itsenäisesti käyttää erilaisia viestintä- ja vuorovaikutustaitoja perustellen valittujen sidosryhmien osallistamisessa. - löytää luovia ja uusia keinoja kehittää uusia palvelukonsepteja palvelumuotoilun menetelmää soveltaen.