Siirry suoraan sisältöön

Game Development with Yahaha (5 op)

Toteutuksen tunnus: HG00BY32-3001

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.08.2022 - 12.11.2023
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
28.08.2023 - 19.12.2023
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
Toteutustapa
Verkko-opetus
Opetuskielet
englanti
Koulutus
Bachelor's Degree Programme in Business Information Technology
Opettajat
Niko Kiviaho
Juho Harju
Ryhmät
HTG23S1
Bachelor's Degree Programme in Business Information Technology
ZJA23SI
Avoin amk, tiko
ZJK23SI
Korkeakoulujen välinen yhteistyö, TIKO
Opintojakso
HG00BY32
Toteutukselle HG00BY32-3001 ei löytynyt varauksia!

Arviointiasteikko

0-5

Tavoitteet

Kurssin tavoitteena on johdattaa opiskelijat videopelien suunnitteluun ja kehittämiseen liittyviin prosesseihin. Opiskelijat perehtyvät suunnittelu- ja kehitystekniikoihin osallistumalla luovaan sisällöntuotantoon. Opiskelijat oppivat syvällisesti käyttämään YAHAHA-pelialustaa, jossa he hankkivat perustaidot pelien luomiseen ja julkaisemiseen.

Kurssin osaamiset:
- Pelisuunnitteluosaaminen
- Tasonsuunnitteluosaaminen
- Pelituotanto-osaaminen

Kurssin oppimistavoitteet:
Kurssin suoritettuaan opiskelijalla on laaja ymmärrys YAHAHA:n matalakoodisesta alustasta. Opiskelija oppii suunnittelemaan peliominaisuuksia ja tasoja YAHAHA:n mallipohjia käyttäen. Opiskelija oppii myös julkaisemaan pelejä YAHAHA-alustalla.

Sisältö

Kurssi keskittyy käyttämään YAHAHA:n vähäkoodista alustaa pelikehityksessä. Alustan toiminnallisuuksia tutkitaan teoreettisella tasolla ja niitä myös käytännössä toteutetaan.

Oppimateriaalit

Lecture slides, Yahaha documentation.

Opetusmenetelmät

Online lectures, theory, and practical sessions. Exercises and learning assignments.

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

Special lecture from Yahaha representative.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Equivalent of 5 ECTS
· Lectures and tasks: ~30h
· In-class Game Production: ~30h
· Individual or Group Projects / Games ~ 35
· End task / portfolio: ~40h

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Välttävä (1): Opiskelija osallistui ensimmäisen viikon oppitunneille, teki osan tehtävistä ja toimitti yksinkertaisen loppuprojektin ajoissa.

Tyydyttävä (2): Opiskelija osallistui ensimmäisen viikon oppitunneille, teki kaikki tehtävät ja toimitti yksinkertaisen loppuprojektin ajoissa.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Hyvä (3): Opiskelija oli aktiivinen kurssin aikana ja osoitti selvää taitoa, edistymistä ja tietämystä tehtävissään. Toimitti erinomaisen pelituotteen lopputehtävänä.

Erittäin hyvä (4): Opiskelija oli erittäin aktiivinen kurssin aikana ja osoitti selvää taitoa, edistymistä ja tietämystä tehtävissään. Toimitti erinomaisen pelituotteen lopputehtävänä, jossa oli edistyneitä ominaisuuksia. Esimerkiksi räätälöidyt skriptit, koodi tai itse tehtyjä varoja.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Erinomainen (5): Opiskelija oli erittäin aktiivinen kurssin aikana, osoittaen selvää taitoa, edistymistä ja tietämystä tehtävissään. Toimitti erinomaisen pelituotteen lopputehtävänä, jossa oli kehittyneitä ominaisuuksia, kuten mukautetut skriptit, koodi tai itse tehdyt resurssit. Osallistui valinnaisiin kasvokkaisiin arviointitilaisuuksiin.

Esitietovaatimukset

Perustiedot tietotekniikasta, kyky asentaa tarvittavat ohjelmat, internetyhteys ja pääsy tietokoneelle. Yahaha-tilin luominen on tarpeen työkalujen käyttöä varten. Kiinnostus videopelien, luovien prosessien, pelituotannon ja pelisuunnittelun tuntemus sekä kokemus muista pelimoottoreista kuten Unity voi tukea oppimisprosessia, mutta ne eivät ole pakollisia.

Lisätiedot

Avoin amk 10
EduFutura 10
Campusonline 50 (tarvittaessa määrää lisää?)

Siirry alkuun