Skip to main content

Innovation (5 cr)

Code: HTKA0170-3002

General information


Timing
15.02.2023 - 20.05.2024
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Face-to-face
Unit
School of Business
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Bachelor's Degree Programme in Team Academy
Teachers
Anu Manner
Kimmo Aho
Tero Lehtinen
Tapu Holttinen
Janne Roiha
Jaana Larsson
Groups
HTA21S1
Tiimiakatemia (AMK)
Course
HTKA0170
No reservations found for realization HTKA0170-3002!

Evaluation scale

0-5

Objective

Luovuus- ja innovointi- ja palvelumuotoiluosaamisen koulutusohjelmassa tavoitteena on kehittää osaamista, jota tarvitaan innovaatioprosesseissa, uusien ja olemassa olevien palveluiden ja tuotteiden kehittämisessä ja niiden johtamisessa.

Koulutusohjelman myötä osaat asettaa aiheeseen liittyviä tavoitteita, suunnitella, toteuttaa kokeiluja ja projekteja sekä reflektoida oppimaasi
 
Luovuusosaamisella tarkoitetaan kykyä tunnistaa ja kehittää omaa luovaa persoonallisuuttaan. Luovuus on perustaltaan ongelmanratkaisua, ja siten kaikki meistä ovat luovia omilla persoonallisilla tavoillaan.
 
Innovointiosaaminen on työkalu- menetelmä- ja prosessi– ja vuorovaikutusosaamista, jota tarvitaan uusien palvelujen ja tuotteiden rakentamisessa ja synnyttämisessä. innovointiprosessissa voit valita erilaisia menetelmiä, joista yleisimpiä ovat kokeilemalla kehittämisen ja palvelumuotoilun prosessit.
 
Innovointiprosessin johtamisessa tärkeitä ovat myös sellaiset vuorovaikutustaidot, joilla luodaan oikeanlaista avointa, sallivaa tukevaa ja positiivista ilmapiiriä tiimiyritykseen. Tämän myötä ideoista kehittyy kokeiluija, ja kokeiluista palveluja ja tuotteita. Tiimiyrittäjiä kannustetaan nopeisiin ja rohkeisiin kokeiluihin yhdessä asiakkaiden kanssa, jolloin tavoitteena on oppia ja kehittää palveluita ja tuotteita perustuen opittuun. Asiakkaille suoritettavaa synnytystä käytetään kehittämään innovointiosaamista ja -prosessia kokonaisuudessaan nopeasti. Tällöin voidaan kehittää tiimin ja yksilöiden osaamista erilaisissa tutkimus-, ideointi,-, prototypointi-, kokeilu-, ja konseptointimenetelmissä.

Content

Osallistut innovoinnin koulutusohjelmaan, jossa työskennellään joko uusien tai olemassa olevien palvelu-/tuoteideoiden kehittämiseksi. Työskentelystä syntyviä osaamisen näyttöjä ovat esimerkiksi:

-Esseet, reflektiot, oppimissopimukset ja muu teoria-aineisto luovuus- ja innovointiosaamisen tavoitteiden asettamiseen, osaamisen kehittämiseen ja reflektointiin liittyen (Esim kokeilemalla kehittäminen, palvelumuotoilu, innovointikirjat).
-Uuden tiedon synnytykset ja niihin liittyvät dokumentit ja arvioinnit
-Erilaisten kokeilujen toteuttaminen ja niiden kehittäminen projekteiksi (kokeilusuunnitelmat, toteutus, reflektointi)
-Erilaisten innovointityökalujen, -menetelmien ja -prosessien käytäntöön soveltaminen (treenikokeilut, synnytykset, tutkimusprojektit, ideointityöpajat, kokeilemalla kehittämisen prosessit, innovointiprojektin (esim. palvelumuotoilu) toteuttaminen asiakkaalle ja tiimiyrityksen uusien konseptien ja olemassa olevien palveuiden kehittäminen
-Kehitetyt ja käytäntöön viedyt uudet konseptit, palvelut ja tuotteet, palvelu- ja tuotekuvaukset, web-sivut, tapahtumat ja pop-upit

Go back to top of page