Ammatillinen matematiikka (5 op)
Toteutuksen tunnus: TSAM0100-3002
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
03.08.2020 - 30.08.2020
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
31.08.2020 - 31.12.2020
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Lähiopetus
- Yksikkö
- Teknologiayksikkö
- Toimipiste
- Pääkampus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 60 - 60
- Koulutus
- Sähkö- ja automaatiotekniikka (AMK)
- Opettajat
- Tomi Nieminen
- Vastuuopettaja
- Tomi Nieminen
- Ajoitusryhmät
- TSA19A (Paikkoja: 30 . Avoin AMK : 0.)
- TSA19S (Paikkoja: 30 . Avoin AMK : 0.)
- Ryhmät
-
TSA19SBSähkö- ja automaatiotekniikka
-
TSA19S1Sähkö- ja automaatiotekniikka
- Pienryhmät
- TSA19A
- TSA19S
- Opintojakso
- TSAM0100
Arviointiasteikko
0-5
Tavoitteet
Opiskelija hallitsee dynaamisten järjestelmien matemaattisen mallinnuksen ja simuloinnin. Hän osaa soveltaa oppimaansa mm. sähkö- ja säätötekniikkaan sekä mekatroniikkaan.
EA-KN EUR-ACE Tieto ja ymmärrys: Opiskelijat ymmärtävät omaan erityisalaansa liittyvän matemaattisen mallinnuksen periaatteet.
EA-EN EUR-ACE Tekninen analyysi: Opiskelijat osaavat soveltaa oppimiaan mallinnusmenetelmiä käytännön suunnitteluongelmien ratkaisuun.
Sisältö
Differentiaaliyhtälöt ja niiden analyyttinen ja numeerinen ratkaiseminen, dynaamisten järjestelmien mallinus ja simulointi, integraalimuunnokset ja niiden sovellukset sähkö- ja säätötekniikassa.
Oppimateriaalit
Nieminen: Säätötekniikan matemattiiset mallit
Nieminen: Sähkötekniikan ja signaalinkäsittelyn matemaattiset mallit
Opetusmenetelmät
Lähiopetus, virtuaaliopetus
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Luennot ja harjoitukset 42 h. Itsenäinen työskentely 80 h.
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
Erinomainen 5: Opiskelija hallitsee dynaamisten järjestelmien matemaattisen mallinnuksen erinomaisesti ja kykenee luovasti soveltamaan oppimaansa uusiin sovelluksiin.
Kiitettävä 4: Opiskelija hallitsee dynaamisten järjestelmien matemaattisen mallinnuksen kiitettävästi ja kykenee soveltamaan oppimaansa kurssilla käsiteltyihin esimerkkisovelluksiin.
Hyvä 3: Opiskelija hallitsee dynaamisten järjestelmien matemaattisen mallinnuksen perusteet ja kykenee soveltamaan oppimaansa perussovelluksiin.
Tyydyttävä 2: Opiskelija hallitsee dynaamisten järjestelmien matemaattisen mallinnuksen tyydyttävästi. Soveltamisessa on kuitenkin puutteita.
Välttävä 1: Opiskelija tuntee dynaamisten järjestelmien matemaattiseen mallinnukseen liittyvät käsitteet ja periaatteet, mutta hänellä on vaikeuksia kytkeä oppimaansa käytäntöön.
Esitietovaatimukset
Yhtälön ja yhtälöryhmien ratkaiseminen, derivaatan ja integraalin käsitteet.