3D-mallinnus perusteet 2 Inventor (1 op)
Toteutuksen tunnus: TKKP0550BI-3005
Toteutuksen perustiedot
- Ajoitus
-
30.08.2024 - 31.07.2025
Toteutus on käynnissä.
- Opintopistemäärä
- 1 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 1 op
- Toteutustapa
- Verkko-opetus
- Yksikkö
- Teknologiayksikkö
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 1000
- Koulutus
- Energia- ja ympäristötekniikka (AMK)
- Konetekniikka (AMK)
- Opettajat
- Sami Koponen
- Antti Henell
- Riikka Kankainen
- Ryhmät
-
ZJA25KTNOAvoin amk,Tekniikka, Nonstop, Verkko
-
ZJA24STNOAvoin amk,Tekniikka, Nonstop, Verkko
- Opintojakso
- TKKP0550BI
Arviointiasteikko
Hyväksytty/Hylätty
Tavoitteet
Opiskelija hallitsee mallintamiseen. Pystyy mallintamaan monimutkaisten solid mallien lisäksi pintamalleja, Opiskelija ymmärtää parametrien käytön ja niiden mahdollisuudet. Ymmärtää eri tekniikat kokoonpanojen teossa.
EA-EE: EUR-ACE Tekninen suunnittelu / TKNSU: Suunnitteluosaaminen:
Opiskelija pystyy mallintamaan kolmiulotteisesti haluamiaan kappaleita, sekä tuottamaan niistä yksiselitteiset 2D kuvat, jotka perustuvat koneenpiirustuksen standardeihin.
YHTVI: Viestintäosaaminen: Opiskelijat pystyvät liittämään kuvia ja teknisiä dokumentteja harjoitus- ja opinnäytetöihinsä. Opiskelija pystyy tekemään tiedoston 3D-printterille tulostusta varten.
EA-EE EUR-ACE Tekninen suunnittelu
TKNSU Suunnitteluosaaminen
YHTVI Viestintäosaaminen
Sisältö
3 D-mallinnustavat. Mallin rakenne ja rakennepuun käyttö apuvälineenä. Piirteiden hierarkia ja kokoonpanojen hierarkia. Piirustusten luominen mallista ja osaluettelon luominen kokoonpanopiirustuksesta. Parametrisointi sekä malli että kokoonpanotasolla.
Aika ja paikka
Nonstop etäopiskelu omalla tietokoneella
Oppimateriaalit
Oppimateriaali on julkaistu Moodle-oppimisalustalle, josta löytyvät suomenkieliset videomateriaalit.
Opetusmenetelmät
Toteutuksella opiskellaan itsenäisesti. Ohjelman käyttö ja harjoitustehtävien tekeminen ohjataan videoilla. Harjoitustehtävät palautetaan oppimisalustalle.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Itsenäinen työskentely 27 h.
Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty
Pystyy mallintamaan annetut tehtävä ja tekemään niistä yksiselitteiset konepajakuvat. Harjoitustehtävien palauttaminen.
Esitietovaatimukset
Koneenpiirustuksen ja CAD:in perustiedot, Inventor perusteet
Lisätiedot
Hyväksytysti suoritetut harjoitustyöt.
Kurssia ei voida sisällyttää valinnaisiin opintoihin, jos TKKP0560 3D-mallinnus on pakollinen opintojakso.