Tapahtumien johtaminen (2op)
Toteutuksen tunnus: C-02469-HM10016-3004
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 01.10.2025 - 03.05.2026
- Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
- Ajoitus
- 02.02.2026 - 31.05.2026
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 2 op
- Korkeakoulu
- Karelia-ammattikorkeakoulu, Verkossa
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 40
- Opintojakso
- C-02469-HM10016
Toteutukselle Tapahtumien johtaminen C-02469-HM10016-3004 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
Hyväksytty/Hylätty
Tavoitteet
Opintojakson suoritettuasi: - ymmärrät tapahtuman johtamiseen liittyvää teoriaa - tunnistat tapahtuman johtamisen onnistumisen elementit - osaat suunnitella ja arvioida tapahtuman johtamista - osaat soveltaa oppimaasi käytäntöön
Sisältö
Tapahtuman johtamiseen liittyy monia eri tehtäviä ja vastuita. Näitä ovat muun muassa tapahtuman suunnittelu, tarvittavien resurssien hankkiminen, markkinointi, ohjelmien järjestäminen, kustannusten hallinta, turvallisuuden varmistaminen ja palautteen kerääminen. Tapahtumassa on oltava riittävästi henkilökuntaa, joka vastaa tapahtuman sujuvuudesta ja turvallisuudesta. Tapahtuman johtaminen on moninainen prosessi, joka vaatii huolellista suunnittelua, organisointia ja hallintaa. On tärkeää varmistaa tapahtuman sujuvuus ja turvallisuus sekä kerätä palautetta tapahtuman jälkeen. Opiskelu koostuu itsenäisestä materiaaliin tutustumisesta oman aikataulusi mukaisesti.
Aika ja paikka
Verkkokurssi, jonka voit suorittaa oman aikataulusi mukaisesti suoritusajankohdan aikana. Opintojakso on avoinna 2.2.-31.5.2026
Oppimateriaalit
Vallo, H. & Häyrinen, E. 2022. Tapahtuma on tilaisuus: tapahtumamarkkinointi ja tapahtuman järjestäminen. Tietosanoma Oy. Helsinki. Saatavilla myös e-kirjana. Muu materiaali ilmoitetaan opintojakson verkkoalustalla.
Opetusmenetelmät
Opiskelet verkossa. Opiskelu koostuu itsenäisestä materiaaliin tutustumisesta oman aikataulusi mukaisesti. Opintojaksolla on videoluentoja ja digitaalista lähdeaineistoa. Opintojakson aikana kirjoitat oivalluspäiväkirjan, jolla osoitat oppimasi.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Opintojakso on 2 op = 54 tuntia työtä. Tämä koostuu itsenäisestä materiaaliin tutustumisesta ja tehtävien tekemisestä. Pääset etenemään opintojaksolla omaan tahtiin. Todellinen ajan tarve on yksilöllistä mm. aiemman osaamisen takia.