Siirry suoraan sisältöön

Eettinen toimintamalli sosiaali- ja terveysalan toimintaympäristöissä (2op)

Toteutuksen tunnus: C-10065-SX00FZ12-3002

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
07.06.2025 - 30.11.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
Ajoitus
18.08.2025 - 07.12.2025
Toteutus on käynnissä.
Opintopistemäärä
2 op
Korkeakoulu
Metropolia Ammattikorkeakoulu, Myllypurontie 1
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 150
Opintojakso
C-10065-SX00FZ12

Toteutukselle Eettinen toimintamalli sosiaali- ja terveysalan toimintaympäristöissä C-10065-SX00FZ12-3002 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Hyväksytty/hylätty Hyväksytty, kun kaikki suoritukset ovat kunnossa.

Arviointiasteikko

Hyväksytty/Hylätty

Tavoitteet

• Tunnistat eettisen toimintamallin osa-alueet ja kokonaisuuden • Ymmärrät eettisen toiminnan merkityksen ja siihen vaikuttavia tekijöitä digitalisoituvassa toimintaympäristössä • Ymmärrät ja olet saanut käsityksen millä tavoin eettinen toimintamalli voi tukea eettisten dilemmojen ratkaisussa

Sisältö

• Eettinen toimintamalli • Eettisen toimintamallin tarkoitus ja teoreettiset lähtökohdat • Eettisen toimintamallin osa-alueet • Eettisen toimintamallin sovelluskohteet • Eettistä toimintaa ohjaavat ja edistävät tekijät • Eettisen toiminnan digitalisoituva toimintaympäristö • Eettisen toiminnan tulevaisuuteen liittyvät skenaariot

Aika ja paikka

Verkkokurssi suoritetaan itseopiskeluna verkko-oppimisympäristössä ajasta ja paikasta riippumatta. Opintojakson toteutus alkaa 12.1. 2026 ja päättyy 7.6. 2026 Opintojakson voi suorittaa omaan tahtiin.

Opetusmenetelmät

Tavoitteet: • Tunnistat eettisen toimintamallin osa-alueet ja kokonaisuuden • Ymmärrät eettisen toiminnan merkityksen ja siihen vaikuttavia tekijöitä digitalisoituvassa toimintaympäristössä • Ymmärrät ja olet saanut käsityksen millä tavoin eettinen toimintamalli voi tukea eettisten dilemmojen ratkaisussa Sisältö: • Eettinen toimintamalli • Eettisen toimintamallin tarkoitus ja teoreettiset lähtökohdat • Eettisen toimintamallin osa-alueet • Eettisen toimintamallin sovelluskohteet • Eettistä toimintaa ohjaavat ja edistävät tekijät • Eettisen toiminnan digitalisoituva toimintaympäristö • Eettisen toiminnan tulevaisuuteen liittyvät skenaariot

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opintojakso on 2 op eli n. 54 tuntia opiskelijan työtä. Opintojakson toteutus alkaa 12.1. 2026 ja päättyy 7.6. 2026. Opintojakson voi suorittaa omaan tahtiin. Moodlessa on ohjeistusta opintojakson suorittamiseen. Lue ohjeistus ennen kuin alat suorittamaan opintojaksoa.

Siirry alkuun