Siirry suoraan sisältöön

Toiminnallisuus ryhmän ohjaamisessa (5 op)

Toteutuksen tunnus: SZXX2015-3003

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.08.2021 - 05.09.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
30.08.2021 - 17.12.2021
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
1 op
Virtuaaliosuus
4 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Yksikkö
Hyvinvointiyksikkö
Opetuskielet
suomi
Paikat
18 - 45
Koulutus
Kuntoutuksen ohjaaja (AMK)
Sosionomi (AMK)
Toimintaterapeutti (AMK)
Opettajat
Jaana Ritsilä
Johanna Juola
Anne Koivisto
Elina Fisk
Raija Lundahl
Liisa Mattila
Ryhmät
STT20S1
Toimintaterapeutti
SOS20SM
Sosionomi (AMK)
SKO20SM
Kuntoutuksen ohjaaja (AMK)
Opintojakso
SZXX2015
Toteutukselle SZXX2015-3003 ei löytynyt varauksia!

Arviointiasteikko

Hyväksytty/Hylätty

Tavoitteet

Opintojakson tarkoitus
Tällä opintojaksolla opit perusteet tavoitteellisen, asiakkaan osallisuutta ja voimavaroja tukevan ryhmäprosessin suunnittelusta ja toteutuksesta sosiaali- ja terveysalan asiakasryhmien parissa.

Osaamiset
Hyvinvoinnin ja toimijuuden edistäminen (yhteinen)
Toimintaterapiaprosessin ja ammatillisen harkinnan osaaminen (toim.ter)
Ohjausosaaminen (kunt.ohjaus)
Sosiaalialan asiakastyön osaaminen (sos)

Opintojakson tavoitteet

Opintojaksolla hankit sosiaali-, terveys- ja kuntoutusalan asiakkuusosaamista sekä osaamista hyvinvoinnin ja toimijuuden edistämiseksi.  Opit perusteet ryhmämuotoisen, tavoitteellisen asiakkaan osallisuutta ja voimavaroja tukevan ammatillisen vuorovaikutus- ja yhteistyösuhteen luomisesta. Tiedät keskeisiä ryhmän ohjaamisen lähtökohtia ja periaatteita, joita ovat ryhmän kokoaminen, ryhmäprosessin ja yksittäisen ryhmäkerran suunnittelu ja toteutus sekä ryhmädynamiikan ja ryhmän kehitysvaiheiden huomioiminen ja hyödyntäminen ryhmän ohjaamisessa kuntoutus- ja sosiaalialalla. Opit perusteita ja menetelmiä toiminnallisuudesta ja luovan toiminnan käyttämisestä tavoitteellisessa ryhmätoiminnassa.

Opintojakson käytyäsi osaat kehittää osaamistasi oman koulutusalasi ryhmän ohjaamisessa käytännön tilanteissa kuten harjoittelussa. Osaat hyödyntää luovia ja toiminnallisia menetelmiä tavoitteellisesti kuntoutus- ja sosiaalialan ryhmän ohjaamisessa.

Sisältö

Opintojaksolla perehdytään kuntoutus- ja sosiaalialan tavoitteellisten asiakaskeskeisten ryhmien kokoamisen, suunnittelun, toteutuksen ja arvioinnin keskeisiin periaatteisiin ja käytänteisiin. Ryhmäharjoituksia kokeillaan käytännössä sekä perehdytään luoviin ja toiminnallisiin menetelmiin asiakkaiden tavoitteiden saavuttamiseksi.

Oppimateriaalit

Ståhlberg, Leena. 2019. Pienryhmäohjaajan opas. PS-kustannus.

Huhtinen-Hilden, Laura & Lamppu, Minna (toim.). 2018. Odottamattomia aarteita. Ilmaisua, leikillisyyttä ja luovaa toimintaa ryhmässä. Metropolia Ammattikorkeakoulu. SOSKU-esite_DIGI_2ndd.indd (theseus.fi)

Cole, Mary. 2012 nide tai 2018 e-kirja. Group dynamics in occupational therapy: The theorethical bacis and practice application of group intervention.

Posthuma, Richard. 2014. Groups, teams and conflict management. International Journal of Conflict Management: Volume 25 Number 2. E-kirja.

Opetusmenetelmät

Webinaarit, itsenäinen opiskelu, ryhmätehtävät, kontaktitunnit

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Tentti jälkimmäisen kontaktipäivän yhteydessä 14.12.
Hylätyn arvosanan 1. uusinta tammikuussa 2022 viikolla 3
Hylätyn arvosanan 2. uusinta tammikuussa 2022 viikolla 4

Kansainvälisyys

Lukuvuosittain yksi toteutus englanninkielisenä: Activity Based Group Work, jossa mukana vaihto-opiskelijoita.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Opintojakson hyväksiluku aiemmin hankitun osaamisen tunnistamisen kautta (AHOT) voi olla mahdollista jos olet suunnitellut ja ohjannut asiakasryhmälle erilaisia toiminnallisia tavoitteellisia kuntoutus- ja sosiaalialan ryhmiä vähintään puolen vuoden ajan, ja saanut näihin amk tasoisen koulutuksen. Hyväksiluku voi olla mahdollista osittain, mikäli sinulla on kokemusta erilaisten tavoitteellisten toiminnallisten ryhmien ohjaamisesta vähintään puolen vuoden ajalta ja sinulla on ollut siihen sosiaali-, terveys, kasvatus- ohjaus- tai liikunta -alan ammatillinen koulutus.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Webinaareihin valmistautuminen ja webinaarit 52 h 2op
Kontaktipäivät 16h + niihin valmistautuminen ja kontaktipäivään valmistava tentti 27h = 1op
Ryhmätehtävä 52h = 2op

Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty

Hyväksytty

Opiskelija tietää tavoitteellisen kuntoutus- ja sosiaalialan asiakkaille suunnatun ryhmätoiminnan suunnittelemisen ja toteuttamisen keskeiset periaatteet: ryhmän kokoaminen, ryhmäprosessin ja yksittäisen ryhmäkerran suunnittelu ja toteutus, ryhmädynamiikan ja ryhmäprosessin huomioiminen ja hyödyntäminen.

Opiskelijalla on omakohtaisia kokemuksia luovan toiminnan toteuttamisesta. Hän tiedostaa luovan toiminnan mahdollisuuksia asiakkaan voimavarojen tukemisessa ja kuntoutumisessa.

Lisätiedot

Itsearviointi: oppimistavoitteiden asettaminen ja arvio niiden saavuttamisesta.
Toisen kontaktipäivän yhteydessä tentti teoksesta Stålberg, Leena. 2019. Pienryhmäohjaajan opas. PS- kustannus. nide tai e-kirja sekä muista opintojakson materiaaleista. Tentti arvioidaan asteikolla hyväksytty- hylätty. Hyväksytyn raja: 80% vastauksista oikein.
Vertaisarviointia toteutetaan jälkimmäisen kontaktipäivän yhteydessä.
Ryhmätehtävä arvioidaan erillisten kriteerien mukaan asteikolla hyväksytty- hylätty.

Siirry alkuun