Siirry suoraan sisältöön

Sisälogistiikan johtaminen (5op)

Toteutuksen tunnus: TLSS1500-3016

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
18.11.2024 - 09.01.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
13.01.2025 - 30.04.2025
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Teknologiayksikkö
Toimipiste
Pääkampus
Opetuskielet
englanti
Paikat
20 - 36
Koulutus
Bachelor's Degree Programme in Purchasing and Logistics Engineering
Opettajat
Ville Pahlsten
Ryhmät
TLP22S1
Bachelor's Degree Programme in Purchasing and Logistics Engineering
TLP25VK
Bachelor's Degree Programme in Purchasing and Logistics Engineering (AMK) vaihto-opiskelu/Exchange studies
TLP24VS
Bachelor's Degree Programme in Purchasing and Logistics Engineering (AMK) vaihto-opiskelu/Exchange studies
Opintojakso
TLSS1500

Toteutuksella on 7 opetustapahtumaa joiden yhteenlaskettu kesto on 17 t 30 min.

Aika Aihe Tila
To 16.01.2025 klo 11:30 - 14:00
(2 t 30 min)
Intralogistics Management TLSS1500-3016
R35C113 Experience lab
To 23.01.2025 klo 11:30 - 14:00
(2 t 30 min)
Intralogistics Management TLSS1500-3016
R35C113 Experience lab
To 06.02.2025 klo 11:30 - 14:00
(2 t 30 min)
Intralogistics Management TLSS1500-3016
R35C113 Experience lab
To 20.02.2025 klo 11:30 - 14:00
(2 t 30 min)
Intralogistics Management TLSS1500-3016
R35C113 Experience lab
To 06.03.2025 klo 11:30 - 14:00
(2 t 30 min)
Intralogistics Management TLSS1500-3016
R35C113 Experience lab
To 20.03.2025 klo 11:30 - 14:00
(2 t 30 min)
Intralogistics Management TLSS1500-3016
R35C112 Oppimistila
To 27.03.2025 klo 11:30 - 14:00
(2 t 30 min)
Intralogistics Management TLSS1500-3016
R35F307 Oppimistila
Muutokset varauksiin voivat olla mahdollisia.

Arviointiasteikko

0-5

Tavoitteet

Opintojakson tarkoitus: Opintojakson jälkeen ymmärrät sisälogistiikan johtamiseen liittyvät eri osa-alueet, tiedät miten sisälogistiikkaa voi kehittää sekä osaat hyödyntää dataa ja kustannuslaskelmia johtamisen tukena.

Opintojakson osaamiset: Kasvatat tietojasi ja ymmärrystäsi esihenkilötyöstä ja toiminnan johtamisesta. Opit ottamaan huomioon eri tekijöitä osana ihmisten ja toiminnan johtamista.

Opintojakson osaamistavoite: Ymmärrät johtamisen merkityksen sisälogistiikassa. Sinulla on osaamista tehdä perusteltuja päätöksiä ja löytää ratkaisuja tilanteissa, joissa tarvitaan selkeää päätöksentekoa.

Sisältö

Tällä opintojaksolla perehdyt seuraaviin aiheisiin:
Päivittäisjohtaminen ja esihenkilötyö
Sisälogistiikan kehittäminen
Datan avulla johtaminen
Kustannusten hallinta ja investointien suunnittelu
Työturvallisuus ja -hyvinvointi
Ulkoistaminen

Aika ja paikka

JAMK Kampus (Rajakatu 35, Jyväskylä).

Opetusta on tyypillisesti kolme oppituntia kerrallaan JAMKin kampuksella. Kurssin aikana järjestetään 5-7 opetuskertaa.

Oppimateriaalit

Richards, Gwynne. Warehouse management : a complete guide to improving efficiency and minimizing costs in the modern warehouse. 2018 tai 2021 julkaistu painos joko painettuna tai E-kirjana.

Kurssiin liittyvää luentomateriaalia löytyy koostettuna kurssin työtilasta. Kurssilla voidaan käyttää myös aiheeseen liittyvää avointa verkosta löytyvää materiaalia.

Opetusmenetelmät

Kurssin suorittamiseen kuuluu luentoja ja palautettavia oppimistehtäviä. Osa tehtävien tekemisestä on itsenäistä työskentelyä, osa ohjattua lähiopetusta. Kurssin tehtävät on kuvattu tarkemmin kurssin työtilassa. Tehtävät ovat joko yksilötehtäviä tai ryhmätöitä (kerrottu tehtävänannossa), ja niiden palautusajankohdat vahvistetaan kurssin edetessä. Osa kurssin luennoista voidaan toteuttaa verkkoluentoina, mutta normaalisti opetus on aina JAMKin kampuksella. JAMKin linjauksen mukaan läsnäoloa oppitunneilla seurataan.

HUOM! JAMKin ohjeistuksen mukaan jokaisen kurssille osallistuvan opiskelijan pitää palauttaa ensimmäinen kurssin tehtävä kolmen viikon sisällä kurssin alkamisesta. Jos tehtävää ei palauta tällä aikataululla, poistetaan kyseinen opiskelija kurssilta.

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

Kurssin aikana pyritään käymään yritysvierailuilla mahdollisuuksien mukaan. Kurssin aikana järjestettävät messut, seminaarit, webinaarit yms. tilaisuudet voidaan sisällyttää osaksi opintoja. Tästä kerrotaan tarkemmin kurssin aikana.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Kurssiin sisältyy tentti tai vastaava osaamisen osoittamiseen liittyvä tehtävä. Tentin ajankohta kerrotaan kurssin alussa.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Luennot ja muu lähiopetus noin 15-20 oppituntia.
Itsenäinen opiskelu noin 115-120 tuntia.

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

1 Välttävä:
Opiskelija osoittaa kurssilla käsiteltyjen asioiden osaamista kurssisuorituksissaan, tunnistaa kurssilla käsitellyt aiheet ja ymmärtää niiden merkityksen sisälogistiikan johtamisen kannalta.

2 Tyydyttävä:
Edellisten lisäksi opiskelija osaa kuvata kurssilla käsiteltyjä aiheita systemaattisesti ja tietää miten soveltaa niitä.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

3 Hyvä:
Edellisten lisäksi opiskelija osoittaa kykyä perustella eri ratkaisujen vaikutuksia ja tehdä perusteltuja valintoja vaihtoehtojen välillä.

4 Kiitettävä:
Edellisten lisäksi opiskelija osoittaa kykyä soveltaa oppimaansa itsenäisesti ja arvioida tekemiään ratkaisuja ja niiden vaikutuksia analyyttisesti.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

5 erinomainen:
Edellisten lisäksi opiskelija osoittaa kurssin teemojen syvällistä tuntemusta ja kykyä jäsentää ja analysoida ratkaisujen vaikutuksia laajempi toimintaympäristö huomioiden. Lisäksi osoittaa innovatiivisuutta soveltaessaan oppimaansa eri tilanteisiin.

Esitietovaatimukset

Sisälogistiikan toimintaperiaatteiden, prosessien ja teknologioiden tuntemus.

Siirry alkuun