Siirry suoraan sisältöön

Ihmisten johtaminen I (7op)

Opintojakson tunnus: HAKJ0100

Opintojakson perustiedot


Laajuus
7 op
Opetuskieli
suomi

Osaamistavoitteet

Osallistuja ymmärtää arvojen rakentamisen ja organisaatiokulttuurien keskeiset teoriat ja osaa käyttää niitä käytännössä. Hän osaa arvojohtamisen ja motivoinnin perustat. Osallistuja osaa hyödyntää organisaation perustehtävää ja visiota omassa toiminnassaan. Lisäksi osallistuja osaa käyttää henkilökohtaisia arvojaan itsensä johtamisessa.

Sisältö

Arvot ja johtavat ajatukset, kannustavan ilmapiirin luominen, johtaminen kohti visiota, asiantuntijoiden johtaminen sekä henkilökohtaiset johtamiskyvykkyydet.

Esitietovaatimukset

Perustaidot henkilökohtaisen osaamisen kehittämisestä ja tiimioppimisesta, projektityöskentelystä ja tiimitoiminnasta sekä yrityksen talous- ja hallintotoiminnoista.

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Em. toteutustapojen arviointi niin itsearviona kuin valmentajan ja vertaisten toteuttamana. Valmentaja määrittää lopullisen arvosanan.

Siirry alkuun