Kansanterveyden edistäminen (5 op)
Toteutuksen tunnus: YSLA0200-8S6S1
Toteutuksen perustiedot
- Ajoitus
-
01.08.2018 - 31.12.2018
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Lähiopetus
- Yksikkö
- Hyvinvointiyksikkö
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Sosiaali- ja terveysalan ylempi AMK
- Opettajat
- Hannele Tyrväinen
- Pirjo Tiikkainen
- Ryhmät
-
YSY18S1Sosiaali- ja terveysalan ylempi AMK tutkinto-ohjelma
- Opintojakso
- YSLA0200
Arviointiasteikko
0-5
Tavoitteet
Opiskelija osaa hyödyntää tietoa väestön terveydentilasta ja hyvinvointi- ja terveyserojen syistä, taustoista sekä muutossuunnista kansantautien hoitotyön kehittämisessä.
Hän osaa soveltaa näyttöön perustuvaa tietoa ja tarkoituksenmukaisia menetelmiä kansantautien syntyyn vaikuttavien elintapojen ja riskitekijöiden tunnistamisessa, arvioinnissa, niiden ehkäisyssä ja varhaisessa puuttumisessa.
Opiskelija osaa kohdentaa terveyden edistämisen toimintaa terveyshyötyä tuottavalla tavalla yksilö-, yhteisö- ja väestötasolla.
Sisältö
- Väestön terveys ja hyvinvointi sekä niihin yhteydessä olevat tekijät ja tulevaisuuden haasteet
- Väestön terveyden muutossuunnat terveys- ja sosiaalipalvelujen kehittämisen ja hoitotyön asiantuntijuuden kehittymisen haasteina
- Valtakunnalliset ja kansainväliset strategiat, toimintaohjelmat ja suositukset kansanterveyden edistämisessä ja kansantautien ehkäisyssä
- Kansanterveyttä heikentävät elintavat ja riskitekijät ja niiden seulonta- ja tunnistamismenetelmät
- Terveyteen liittyvä toimintakyky ja terveysvalmennus
Oppimateriaalit
Global action plan for the prevention and control of NCDs 2013-2020. 2013. WHOn julkaisu. Geneve, Sveitsi:WHO.http://www.who.int/entity/nmh/publications/ncd-action-plan/en/index.htmlHyvinvointi- ja terveyserot. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen sähköinen materiaali. (viitattu 24.3.2018) https://thl.fi/fi/web/hyvinvointi-ja-terveyserot(soveltuvin osin)Kansantaudit – tutkimukset ja hankkeet. Kansallisten terveystutkimusten uusin materiaali. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen sähköinen materiaali. (viitattu 24.3.2018) www.thl.fi (soveltuvin osin)Kansanterveys: Kaikkien EU:n kansalaisten terveyden parantaminen. 2014. http://europa.eu/pol/health/index_fi.htm(soveltuvin osin)Kaseva, Kaisa. 2011. Asiakkaan asema, itsemäärääminen ja vaikutusmahdollisuudet sosiaali- ja terveydenhuollon kehittämisessä. Integroitu kirjallisuuskatsaus. STM:n raportteja 2011:16. Helsinki: Sosiaali- ja terveysministeriö. (viitattu 24.3.2018) http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-00-3188-6Tilastotietoja suomalaisten terveydestä ja hyvinvoinnista. Sotkanet.fi. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos. (viitattu 24.3.2018) www.sotkanet.fi (soveltuvin osin)TOIMIA-tietokanta. Toimintakyvyn mittaaminen ja arviointi. (viitattu 24.3.2018) www.toimia.fi (soveltuvin osin)
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Työpajatehtävät 50 % Kirjallinen oppimistehtävä 50 %
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Luennot ja työpajatyöskentely Seminaarit verkko-opinnot Yht. 135h
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
1 (Välttävä) – 2 (Tyydyttävä)
Opiskelija hyödyntää oppimistehtävissään tietoa väestön terveydestä ja terveyden riskitekijöistä ja niihin liittyvistä haasteista sekä soveltaa keskeisiä valtakunnallisia toimintaohjelmia ja tarkoituksenmukaisia menetelmiä esittäen joitakin kehittämisideoita. Hän kykenee hakemaan relevanttia tietoa ja soveltamaan sitä kuvailevalla tasolla työpajatyöskentelyyn ja oppimistehtäviensä aihealueeseen.
3 (Hyvä)
Opiskelija hyödyntää oppimistehtävissään monipuolisesti tietoa väestön terveydestä ja terveyden riskitekijöistä ja osaa selittää niiden merkitystä ja muutossuuntia sekä niihin liittyviä haasteita. Hän soveltaa valtakunnallisia toimintaohjelmia ja tarkoituksenmukaisia menetelmiä esittäen kehittämisideoita. Hän kykenee hakemaan relevanttia kansainvälistä ja kansallista tietoa, arvioimaan sitä sekä soveltamaan työpajatyöskentelyyn ja oppimistehtäviensä aihealueeseen.
4 (Kiitettävä)– 5 (Erinomainen)
Opiskelija soveltaa oppimistehtävissään monipuolisesti erilaista tietoa väestön terveydestä ja terveyden riskitekijöistä. Hän pohtii analyyttisesti ja kriittisesti niiden merkitystä ja muutossuuntia sekä niihin liittyviä haasteita. Hän soveltaa kansainvälisiä ja valtakunnallisia toimintaohjelmia ja tarkoituksenmukaisia menetelmiä tarkastellen kehittämisideoita eri näkökulmista. Hän kykenee hakemaan laajasti monitieteistä kansainvälistä ja kansallista näyttöön perustuvaa tietoa ja soveltamaan sitä kriittisesti ja kehittävästi työpajatyöskentelyyn ja oppimistehtäviensä aihealueeseen.
Esitietovaatimukset
Sairaanhoitajan / Kätilön / Terveydenhoitajan AMK tutkinnon tuottama osaaminen kansansairauksien ennaltaehkäisystä ja hoidosta
Lisätiedot
-